Šesto-, sedmo- in osmošolci so ob zaključku tedna otroka v petek, 5. 10., na svetovni dan učiteljev, odšli na interdisciplinarno celodnevno ekskurzijo na Gorenjsko.

Ob zgodnji jutranji uri so se prešerni odpravili v Kranj – v staro zgodovinsko mesto na konglomeratnem pomolu med rekama Sava in Kokra. Tam so začutili utrip preteklosti in sedanjosti. Kranj je bil do sredine 19. stoletja trgovsko-sejemsko in obrtno mesto, s pojavom manufaktur in industrije pa je postajalo vedno bolj industrijsko mesto. Tu so si učenci ogledali spominsko sobo Franceta Prešerna, kjer je bival zadnji dve leti in pol svojega življenja, ter o njem izvedeli precej nepozanih zanimivosti. Sprehodili so se do Prešernovega gaja, to je park, kjer ležijo posmrtni ostanki Franceta Prešerna in Janeza Puharja (izumitelj fotografije na steklo), se odpravili na grad Khislstein, kjer so si ogledali stalno razstavo Prelepa Gorenjska, ki je učence popeljala po poteh preteklosti dežele Kranjske, za konec pa pisali z gosjimi peresi in črnilom. Po okrepčilu so Kranju pomahali v slovo in se podali v Mojstrano. Tam so si ogledali Slovenski planinski muzej – skozi zgodovino in začetke gorništva jih je vodil Požganc, na začetku poti po razstavi so prejeli culico z malico – jabolkom in hlebčkom kruha. Najbolj pogumni so preizkusili, kako je, kadar v visokogorju divja nevihta. Nekateri so se odpravili peš do spomenika Jakoba Aljaža, vsi pa so se ustavili tudi na Trgu olimpijcev in radovedno prebirali znana ter manj znana imena športa.

Polni novih znanj so se odpravili proti Šempetru.

BCP