Spoštovani starši!

Sporočamo, da smo na šoli zopet zasledili posamezne primere pojava naglavnih uši. Naglavne uši se prenašajo z direktnim dotikom glave z glavo. Možen je tudi prenos preko oblačil, zlasti pokrival, posteljnine, pripomočkov osebne higiene (npr. glavnikov). Stopili smo v stik z zdravstvenim inšpektoratom Republike Slovenije, ki nam je med drugim poslal nekaj napotkov, ki jih v nadaljevanju navajamo.

Poleg umivanja las s preparati za razuševanje so pomembni tudi drugi ukrepi (podrobneje o njih je napisano v navodilih Nacionalnega inštituta za javno zdravje – NIJZ,) kot so:

– o pojavu uši so starši dolžni obvestiti vrtec oziroma šolo, ki jo obiskuje otrok,

– ušivost ni problem higiene in ni sramotno, o tem se je potrebno pogovarjati,

– redni pregledi lasišč ter pravočasno ukrepanje pri vseh članih družine ,

– posteljnino, vzglavnike, pokrivala, šale je potrebno oprati pri temperaturi vsaj 60 oC, pri tem se ne sme pozabiti na glavnike, krtače, sponke …,

– predmete in oblačila, ki jih ne moremo oprati, pa naj se za najmanj dva tedna shranijo v dobro zaprto plastično vrečko ali za 48 ur položijo v zamrzovalnik,

– kape, šali, glavniki naj se ne posojajo,

– oblazinjeno pohištvo, talne obloge, avtomobilske sedeže temeljito očistiti s sesalcem za prah (vrečko je potrebno po sesanju takoj zamenjati z novo),

– na spletnih straneh Nacionalnega inštituta za javno zdravje so objavljena vsa navodila o preprečevanju ušivosti (najdete na področju: nalezljive bolezni – naglavne uši),

– predvsem je treba starše/skrbnike opozoriti, da so dolžni obvestiti šolo (učitelja) v primeru, če pri svojem otroku ugotovijo ušivost, čemur mora slediti učinkovito obveščanje šole ter s strani staršev/skrbnikov izvajanje vseh ukrepov pri vseh otrocih in članih družine, in to ves čas, dokler obstoja ušivost, saj bodo le-tako lahko dovolj učinkoviti.

Postopek razuševanja ponovite čez 7–10 dni, med enim in drugim postopkom razuševanja pa vsak dan temeljito pregledujte lasišče, ter mehansko odstranjujte gnide z lasišča z gostim glavnikom ali z rokami. Otrok se lahko vrne v šolo 24 ur po opravljenem prvem postopku razuševanja.

Hvala za razumevanje, sodelovanje  in lep pozdrav

Ravnatelj: Uroš Vidmajer