V petek, 6. 10. 2023, so imeli učenci 6. in 7. razreda kulturni dan. Odpravili so se na potep po Celju z okolico. Najprej so si ogledali največji srednjeveški grad v Sloveniji, ki s svojo veličino priča o Celjskih grofih, najvplivnejše vladarske dinastije na Slovenskem. Skozi zanimivo in poučno predavanje je učence prevzela življenjska zgodba Barbare Celjske, hčerke Hermana II. Celjskega ter usodna ljubezenska zgodba med Friderikom II. in Veroniko Deseniško, ki velja za eno najbolj strastnih in tragičnih v slovenski zgodovini. Nato so si učenci ogledali še arheološko razstavišče Celeia – mesto pod mestom v kleti Knežjega dvora, kjer je največja predstavitev ostankov rimske Celeje »in situ«. Sprehodili so se tudi med starodavnimi zidovi, ki pričajo o bogati zgodovini mesta.

Preživeli so poučen in prijeten kulturni dan. Spoznali so, da kulturo naroda in jezika lahko krepimo in negujemo, če poznamo njegovo zgodovino.

Valentina Toman Čremožnik